Pražský architekt Václav Kolátor se zapsal do dějin české architektury jako klíčová postava teorie i praxe staveb pro plavecký sport a rekreaci. V meziválečné době se – sám plavec a člen Českého plaveckého klubu – totiž soustavně zabýval návrhy koupališť a hojně o nich publikoval.
Po studiích na Českém vysokém učení technickém, která dokončil v roce 1925, spolupracoval se svým spolužákem Vladimírem Frýdou. Účastnili se řady architektonických soutěží, zejména na školní budovy, avšak ani jednou jejich projekt nedošel realizace. V roce 1929 Kolátor získal pozici na Stavebním úřadu hlavního města Prahy a téhož roku začal pracovat na klíčovém životním projektu – plaveckém stadionu Českého plaveckého klubu pod barrandovskými Terasami (dokončen v roce 1930). Tento snad nejemblematičtější meziválečný plavecký areál Kolátorovi zajistil věhlas a odstartoval štafetu zhruba desítky dalších koupališť po celé republice (např. Stará Paka, Frýdštejn, České Budějovice, Volyně, Česká Třebová, Litomyšl, Nové Město nad Metují).
Václav Kolátor byl od mládí levicově orientovaný a patřil do okruhu tvůrců kolem pražské vědecko-funkcionalistické revue Stavba. Vzdor jeho sympatiím k „přísnému“ proudu funkcionalismu, který protěžoval praktické (účelné) stránky architektury nad těmi estetickými, je z jeho realizací pro plavecký sport přesto patrná i náklonnost k emotivně působivé poloze funkcionalismu. Strohé konstruktivistické hranoly obslužných budov na koupalištích totiž Kolátor s oblibou doplňoval o kontrastní elegantní a nanejvýš estetickou křivku skluzavek či skokanských věží.
Je autorem vysoce erudované literatury o stavbě lázní a koupališť, která mimo jiné svědčí i o znalosti zahraničních realizací. Za jeho nejslavnější práci lze nepochybně považovat publikaci Lázně: Stavba lázní, koupališť a plováren, jejich úprava a zařízení, kterou sepsal ve spolupráci s Alexandrem Hofbauerem v roce 1935. Na legendární výstavě „Za novou architekturu“ (1940) byl Kolátorovi jako hlavnímu odborníkovi na dané téma svěřen oddíl pro tělovýchovu a sportovní rekreaci.
Po druhé světové válce Václav Kolátor jakožto člen komunistické strany působil ve vedení Odboru výstavby Ústředního národního výboru hlavního města Prahy a neztratil slovo ani v oficiálním architektonickém periodiku Architektura ČSR.
AŠ
1929–1930
Plavecký stadion Českého plaveckého klubu
Barrandovská 1, Praha 5
1930
Přestavba městského dívčího reálného gymnázia
Vladislavova 47–48, Praha 1
1934–1935
Koupaliště Eva (s Franzem Wimmerem a Endrem Szönyim)
Piešťany
1934–1935
Fischerova vila (s Vladimírem Frýdou a Aloisem Vavroušem)
Valdštejnská 216, Jilemnice
1935
Koupaliště
Sliač
1937–1938
Koupaliště
Česká Třebová
1939–1941
Koupaliště
Volyně
1951
Koupaliště
Chrudim