Aleš Burian se narodil v roce 1956 v Brně a v roce 1981 absolvoval architekturu na zdejším Vysokém učení technickém. Brněnský rodák je i jeho o pět let mladší kolega Gustav Křivinka (*1961), který Fakultu architektury na VUT v Brně dokončil v roce 1986. Společnou architektonickou kancelář založili v roce 1991. Jsou členy brněnského sdružení Obecní dům Brno, které v roce 1989 založili architekti Petr Hrůša a Petr Pelčák a kam patří i městská architektka Litomyšle Zdeňka Vydrová.
Architektonická kancelář Burian – Křivinka na sebe upozornila hned v devadesátých letech, například kancelářskou budovou v Lazaretní ulici v Brně (1996), kterou historik architektury Rostislav Švácha zařadil do své knihy Česká architektura a její přísnost, jakéhosi kánonu architektury prvních patnácti let po Listopadu 1989. Najdeme zde i první litomyšlskou realizaci Buriana a Křivinky – budovu školy se sportovní halou v Masarykově ulici z roku 1998 (C4-1145a). Obě stavby dobře ilustrují východiska této kanceláře v purizující moderně meziválečného Brna, litomyšlská hala pak odhaluje inspiraci v přiznaných konstrukcích stylu high-tech. Technicistní prvky dominují i tribuně stadionu v areálu Černá hora v Litomyšli z roku 2003 (C3-1061a). V novém tisíciletí získává architektura Buriana a Křivinky trochu měkčí výraz, stavby jsou členitější, materiálově i barevně bohatší. Je to patrné například v realizaci bytového domu v Luční čtvrti ve Starém Městě u Uherského Hradiště (2000), který oproti pevné uliční fasádě s obchodním parterem a lodžiemi nabízí členitou boční fasádu i vnitřní atrium s pavlačemi, venkovními schodišti, červenou omítkou a dřevěnými prvky.
V portfoliu kanceláře dominují občanské stavby – školy, vědecké ústavy, nemocnice, sportoviště. Zmiňme alespoň Fakultu informačních technologií Masarykovy univerzity v Brně z roku 2007, rozsáhlý komplex historických i nových budov v areálu bývalého Kartuziánského kláštera v Brně-Králově Poli. Skleněná protihluková fasáda do ulice, částečně průchozí parter, subtilní kovová schodiště, lávky a rampy v exteriéru i interiéru. A také kultivovaná rekonstrukce historických budov a do detailu promyšlené, velmi příjemné společné prostory. S úpravami veřejných prostranství má kancelář Burian – Křivinka také dost zkušeností, jak z Litomyšle, tak z dalších měst (Moravská Třebová, Lipnice nad Sázavou, Havlíčkův Brod), v posledních letech zaujala především jejich rekonstrukce náměstí ve Velké Bíteši (2014) či vstupní prostory Punkevních jeskyní v Moravském krasu (2015).
V kontrastu s těmito velmi městskými a kontextuálními stavbami realizovali Burian s Křivinkou v roce 2013 kontroverzní výškovou budovu AZ Tower v Brně.
KJ
1995
Diagnostický pavilon Masarykova onkologického ústavu, Brno
2000
Bytový dům, Staré Město u Uherského Hradiště
2001
Konverze části suterénu Městského muzea na čajovnu, Litomyšl
2002
Bytové domy, Znojmo-Přímětice
2006
Pavilon akutní medicíny nemocnice Milosrdných bratří, Brno-Štýřice
2007
Fakulta informačních technologií MU, Brno-Královo Pole
2007
PET centrum Masarykova onkologického ústavu, Staré Brno
2011
Revitalizace centra města, Havlíčkův Brod
2014
Revitalizace Masarykova náměstí, Velká Bíteš
2015
Vstupní budova areálu Punkevních jeskyní, Moravský kras