Architektonicko-designérský ateliér „ellement“ založila v roce 2002 ve Zlíně architektka Jitka Ressová spolu s architektkami Hanou Maršíkovou a Helenou Víškovou a designérem Janem Pavézkou. Věnuje se především veřejnému prostoru, stavbám pro bydlení a interiérovému designu. Jitka Ressová se narodila v roce 1970 ve Zlíně a absolvovala Fakultu stavební (1993) a Fakultu architektury (1999) na VUT v Brně. V letech 1994–1995 byla asistentkou Ivana Linharta v ateliéru designu zlínské pobočky VŠUP, poté rok vedla katedru designu. V roce 2012 na VŠUP obhájila doktorskou práci věnovanou rehabilitaci baťovských domků ve Zlíně, která v témže roce vyšla i knižně pod názvem Můj baťovský domek. Architektonickou praxi získala v Ateliéru Brno architektů Hrůši a Pelčáka (1994–1996), poté pracovala spolu s Petrem Všetečkou v ateliéru Transat.
Kancelář ellement (v základu je francouzské „elle“ – ona) se zrodila v letech 2001–2002 ze spolupráce na projektu vstupní budovy firmy Sporten v Novém Městě na Moravě. Následovala především práce na rekonstrukcích bytů a rodinných domů, kde bylo výhodou, že má ateliér ve svém týmu kromě architektek i designéra. Příkladem budiž rekonstrukce baťovského půldomku v Lesní čtvrti ve Zlíně z roku 2013. Mezi další objekty určené převážně k bydlení patří rekonstrukce dvou litomyšlských domů s lékárnou (2012 a 2014) nebo rodinné domy ve Žďáru nad Sázavou (2008), Olomouci (2011) a v Praze-Kbelích (2012). Mezi dalšími realizacemi zaujme novostavba pivovaru v Kroměříži z roku 2012 čerpající z estetiky průmyslových objektů z režných cihel.
Velký ohlas vyvolala revitalizace Gahurova prospektu ve Zlíně (2013), kde se autorům podařilo zachovat původní urbanistickou představu Františka Lydie Gahury o zeleném pásu sestupujícím z hor do města a zároveň ho protnout sítí cest. Chodníky jsou zanořené pod hladinu louky, jejich vyvýšené obruby zároveň slouží jako lavičky. Uměle vytvořené terénní vlny pak na exponovaném svahu vytváří alespoň částečné soukromí. Součástí nové podoby Gahurova prospektu je i umělecká intervence Jiřího Valocha – na obrubnících můžete najít jeho text „pokaždé úplně jiná slova“. Ellement také dlouhodobě spolupracuje s Kateřinou Šedou, například na projektu Dva v jednom v nizozemském Puttershoeku (2013) nebo na revitalizaci návsi v „Bedřichovicích nad Temží“ (2013–2015).
Ateliér ellement vychází z lokální baťovské modernistické tradice, jejíž racionalitu ale prolamuje individuálním přístupem, jemnějšími formami, různorodými materiály, důrazem na detail a často i nenápadným vtipem. Architekti a designéři z ellementu působí také ve spolku aArchitektura, který se věnuje popularizaci nejen zlínské architektury.
KJ
2002
Vstupní objekt firmy Sporten, Nové Město na Moravě
2008
Rodinný dům, Žďár nad Sázavou
2011
Rodinný dům, Olomouc
2012
Rodinný dům, Praha-Kbely
2012
Novostavba pivovaru, Kroměříž
2013
Revitalizace Gahurova prospektu, Zlín
Revitalizace půldomku v Lesní čtvrti, Zlín
2014
Autobusové nádraží Michalovce, Slovensko
2014
Víkendový dům, Leskové, Velké Karlovice