Ateliér Brno založil v roce 1991 architekt Petr Hrůša (*1955), o rok později se stal jeho partnerem architekt Petr Pelčák (*1963). V roce 1998 byla kancelář přejmenována na Architekti Hrůša & Pelčák a v této podobě fungovala až do roku 2007. V roce 2008 si Petr Pelčák založil vlastní kancelář Pelčák a partner architekti, původní ateliér jeho bývalý kolega přejmenoval na Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno. Brněnští rodáci Hrůša a Pelčák vystudovali v osmdesátých letech Fakultu architektury zdejší VUT, v roce 1989 pak společně založili sdružení Obecní dům Brno. Cílem tohoto sdružení je přiblížit veřejnosti díla významných českých a středoevropských architektů, především prostřednictvím výstav a publikací.
Ateliér architektů Hrůši a Pelčáka se prosadil především realizacemi obytných staveb, ať už to byly domy rodinné nebo bytové, věnovali se ale i projektům administrativních budov. Z rané tvorby zmiňme alespoň obecní nájemní dům s malometrážními byty ve Slavonicích (1997) nebo provozní budovu Povodí Moravy v Olomouci (1996). Především druhá realizace již naznačuje další směřování obou architektů, kteří se netají svým obdivem k meziválečné moderně, ale zároveň tíhnou i ke klasickému řádu a tektonice. K meziválečné brněnské architektuře a funkcionalismu se otevřeně hlásí jejich bytový dům ve Vídeňské ulici v Brně (2005), velmi strohá budova radnice městské části Komín (2002), ale také administrativní budova firmy Blata v Blansku (2001).
Kromě zmíněných budov realizovali Hrůša s Pelčákem řadu rodinných domů, především v Brně, významná je také jejich revitalizace brněnských Denisových sadů (2005). Poslední dva společné projekty této dvojice (dokončené v roce 2009 již pod hlavičkou ateliéru Architekti Hrůša & spol.) působí svou pevnou strohostí, tektonikou a řádem jako manifest jejich pojetí architektury. Jde o čtveřici až kasárensky čistých bytových domů v Brně-Jundrově a rozsáhlý blok administrativního centra Trinity v Brně s fasádou v přísném řádu.
V roce 2008 se cesty Petra Hrůši a Petra Pelčáka rozdělily, oba však úspěšně pokračují v projektování a jejich rukopis zůstává i nadále dosti podobný. Z prací ateliéru Architekti Hrůša & spol. zmiňme alespoň rekonstrukci Domu umění města Brna (2009), administrativní budovu na Rohanském nábřeží v Praze (2012) nebo skutečně městsky pojatý parkovací dům Domini Park v Brně (2014). Petr Pelčák zaujal realizacemi archeologické základny v Mikulčicích (2013), rekonstrukcí a dostavbou kampusů Filozofické fakulty (2015) a Fakulty informatiky (2014) Masarykovy univerzity v Brně a také několika soubory bytových domů v Brně.
KJ
1996
Administrativní a provozní budova Povodí Moravy, Olomouc
1997
Obecní nájemní dům, Slavonice
2001
Administrativní budova, Blansko
2002
Radnice městské části Komín, Brno-Komín
2005
Bytový dům, Brno-Štýřice
2005
Obchodní centrum Vaňkovka, Brno
2005
Revitalizace Denisových sadů, Brno (spolu s Ateliérem zahradní a krajinářské architektury)
2009
Bytové domy, Brno-Jundrov
2009
Administrativní centrum Trinity, Brno
Petr Pelčák Architekt