Architekt, malíř a kreslíř Josef Šantrůček patří mezi pozapomenuté regionální tvůrce Lužska a Vysokomýtska.
V letech 1916–1917 navštěvoval kurzy pro stavební řemesla v Pardubicích při nižší průmyslové škole a následně praktikoval v několika stavebních kancelářích. Teprve v roce 1931 se osamostatnil a založil projekční firmu v Nových Hradech, od roku 1936 sídlil v Luži. V regionu navrhoval významné veřejné budovy, jejichž architektonické pojetí bylo umírněné, vycházelo z místní stavitelské tradice, ale přesto neslo modernistické prvky – především často uplatňované odhalené režné zdivo. Osobitý výraz vtisknul Šantrůček turistické chatě Polánka u Nových Hradů díky nečastému motivu hrázdění na fasádě (zanikla po požáru v roce 1999).
Do oblasti výtvarného umění se Šantrůček zapsal jako autor zátiší a především řady krajinomaleb s motivy z Pardubicka, Vysokomýtska a Chrudimska. Zachycoval nejen významné umělecké památky a dominanty krajiny (kupř. hrad Košumberk, kostel Panny Marie Pomocnice na Chlumku, kostel Zvěstování Panny Marie v Janovičkách u Luže), ale i lesní partie a řadu drobných stavebních památek, především mizející venkovské chalupy. Ovládal různé výtvarné techniky, včetně sgrafita a malby na sklo, v jeho tvorbě nicméně převažoval akvarel, perokresba a olejomalba.
AW
30. léta 20. století
Občanská záložna
Komenského 286, 538 54 Luže
30. léta 20. století (?)
Turistická chata Polánka
Nové Hrady 107, 539 45 Nové Hrady
1961
Sgrafitová výzdoba budovy Místního národního výboru v Luži (dnes odstraněno)
Nám. Plk. Josefa Koukala 1, 538 54 Luže
PV [Pavel Vlček], heslo Šantrůček, Josef, in: Pavel Vlček (ed.), Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách, Praha 2004, s. 638.
Prokop Toman, Nový slovník československých výtvarných umělců II, L-Ž, Praha 1950, s. 521.