Procházky (s) městem 2018
Městská galerie Litomyšl pořádá již třetím rokem oblíbený cyklus tematických architektonických Procházek (s) městem. Po uplynulých procházkách na téma Litomyšl stavitelů (březen) a Litomyšl úřednická (duben) Vás zveme na následující:
LITOMYŠL ZAHRADNÍ
pátek, 25. května
Sraz: v 16.00 před Informačním centrem u zámku (Jiráskova 133)
Jednou z nejvýznamnějších realizací zahradní architektury v novodobé historii Litomyšle jsou nepochybně klášterní zahrady (2000). Jejich spoluautor, dnes již i městský zahradní architekt, Zdeněk Sendler nás seznámí nejen s průběhem jejich výstavby. Na konkrétních příkladech si přiblížíme význam zeleně v kontextu celého zámeckého návrší a neopomeneme ani dvojici zenových zahrádek v Mariánské ulici (Josef Pleskot 2011 a 2017).
LITOMYŠL INDUSTRIÁLNÍ
pátek, 22. června
Sraz: v 16.00 před budovou vlakového nádraží
Také průmyslové stavby tvoří důležitou součást našich stavebních dějin. Důkazem toho je železniční areál (1882), realizovaný choceňským stavitelem Antonínem Houdkem nebo některé budovy v okolí (továrna na obuv Lederer & Adler, Orion arena aj.). Zaměříme se při jejich prohlídce nejen na historii, u mnohých si představíme možnosti konverzí, které při citlivém architektonickém přístupu dokáží atmosféru industriálních objektů zajímavě rozvinout.
BYDLENÍ V LITOMYŠLI III
pátek, 21. září
Sraz: v 16.00 před budovou ČSOB (Havlíčkova 1118)
Od sedmdesátých let minulého století se ve čtvrti Zahájí rozvíjí výstavba rodinných domů a řadovek takřka bez přerušení. Zářijová procházka upozorní na ty nejzdařilejší z nich – jak z období normalizace (zejména ulice Jabloňová), tak z úplné současnosti (práce Aleše Buriana a Gustava Křivinky, Josefa Pleskota, Emila Slívy nebo Lukáše Zimandla).
LITOMYŠL PIETNÍ II
pátek, 19. října
Sraz: v 16.00 před kostelem sv. Anny na hřbitově (Prokešova ul.)
Na závěr letošního cyklu se spolu s Oldřichem Pakostou, autorem publikace Litomyšlský hřbitov u kostela svaté Anny, podruhé vrátíme k tématu jeho knihy. Vývoj funerální architektury a plastiky 19. a 20. století si nastíníme u konkrétních příkladů prací Emila Kubíčka, Aloise Meteláka či Stanislava Suchardy. Kromě této starší vrstvy se dotkneme i současného výtvarného názoru (např. náhrobek Josefa Matičky od Olbrama Zoubka).
Změna programu vyhrazena!
MEDIÁLNÍM PARTNEREM PROCHÁZEK (S) MĚSTEM JE
PORTÁL PROPAMÁTKY. Velmi děkujeme za podporu a za článek o našich aktivitách – k dispozici
ZDE.
Váš LAM = Vaše galerie