Ještě v devadesátých letech 20. století byla Mariánská ulice neutěšeným „zákoutím“ historického jádra města. Někdejší střed středověké Litomyšle, označovaný prastarým názvem via publica, totiž pokrýval rozbitý asfaltový povrch a z východu jej lemovala různorodá, povětšinou nehodnotná zástavba různě vysokých domů a garáží i prázdné proluky. Kulturu a důstojnost uličce částečně navrátilo její vydláždění v letech 2005–2007, které proběhlo v souvislosti s úpravou máchadla (01-VP8).
Zvlášť ji ovšem pozdvihla osobitá soukromá investice známého, v Litomyšli působícího galeristy Zdeňka Sklenáře, který zde koupil zanedbaný, mírně vyvýšený čtvercový pozemek o rozměrech 10 × 10 metrů, tedy 1 ar, za účelem jeho proměny v klidné veřejné místo určené pro kontemplaci a umění. Projekt v roce 2012 vypracoval přední český architekt Josef Pleskot.
Přímou inspirací byla autorovi dle jeho vlastních slov „představa idyly spočinutí ve stínu olivovníku někde ve Středomoří“. Stávající vzrostlá planá švestka, kterou architekt vlastnoručně prořezal do ideálního tvaru, „sama sebe obsadila“ do středu čtvercové zahrady a stala se její hlavní dominantou. Minimalisticky pojatý prostor doplnil už „jen“ oblý žulový kámen na usednutí a studánka – „nádoba s vodou“, „klidná hladina zrcadlící nebe“ – navržená Václavem Ciglerem. Klidnou a intimní atmosféru místa umocnila nízká dřevěná ohrádka ze starých svisle kladených prken. Její osově umístěný vstup s vrátky olemoval originální nápis „1ar(t)“ navržený grafikem Alešem Najbrtem. 1ar(t) = 1 ar pro umění.
AW