Pět let po úspěšné realizaci parku pro umění a relaxaci 1ar(t) z roku 2012 (01-VP6) přistoupil galerista Zdeněk Sklenář k dalšímu obdobnému záměru v Mariánské ulici – vybudování zenové zahrady jako útočiště pro umění, kreativitu a relaxaci –, a to opět ve spolupráci s architektem Josefem Pleskotem, autorem projektu 1ar(t). V severní části ulice Sklenář koupil dva pozemky s garážemi, aby na jejich místě vznikla geometricky řešená zahrada a příležitostný sochařský park dramaturgicky navazující na blízkou Galerii Zdeněk Sklenář.
Složitý urbanistický kontext místa s „nesourodými“ sousedy ze všech čtyř stran pozemku (patrový městský dům, nízká historická zídka, garáž, napojení na ulici) jako by se pro architekta stal vítanou výzvou – do každého totiž tvůrčím způsobem zasáhl, někde méně, jinde více nápadně: vlevo, na plném bočním průčelí obytného domu ponechal světlý reliéfní „obtisk“ původního objektu garáže; zídku v čele pozemku znovu opatřil průchodem s dřevěnými vrátky (před tím byl druhotně zazděný), a navázal tak nové prostorové vztahy vůči zámeckému návrší; na hranici přiléhajícího pozemku s garáží vpravo vznikla nová vysoká zeď vyskládaná ze starých cihel, která zakryla nelichotivé pohledy na užitkový objekt a zároveň posloužila k umístění reflektorů osvětlujících zahradu; ohraničení vůči ulici pak autor nechal pouze symbolické, utvořené z tenkých „sloupků“ zrezivělých železných armatur, mezi nimiž ponechal velké rozestupy.
Plochu zahrady o rozměru 164 m² autor rozdělil na dvě přesně vymezené části s odlišnými povrchy – bělavými kamínky a trávou. Těžištěm se stala právě plocha s kamínky rozčleněná třemi dvojicemi betonových „patníků“, kde mohou návštěvníci uplatnit svou kreativitu a po vzoru japonských suchých zahrad kreslit do vymezeného prostoru různé obrazce (např. pomocí hrábí). „Zelenou“ část pozemku architekt doplnil pouze jednou dřevinou – vybranou střemchou Prunus padus Colorata.
AW