Tzv. Dolní předměstí se koncem 19. století stalo „centrem“ obuvnictví – oboru, jenž se v Litomyšli těšil dlouhodobé tradici a mimořádně se zde rozvinul po roce 1882 v souvislosti s dostavbou železnice. První reprezentativní budovou tohoto využití se na severním konci Dolní (dnes Havlíčkovy) ulice stala vila s obuvnickou provozovnou Václava Sommera. Její honosný novorenesanční projekt vypracoval v roce 1898 vysokomýtský stavitel Josef Drahoš. V bezprostředním sousedství, na místě staré ševcovské chalupy Jana Jandíka, vybudoval v roce 1912 továrnu na ruční výrobu obuvi také Ignác Berger, a to podle projektu místního stavitele Josefa Kremla, někdejšího Drahošova spolupracovníka.
Na rozdíl od Sommerovy vily, jež vynikala zdobnými malebnými prvky, navrhl Kreml mnohem střídmější objekt, oproštěný od dekoru. Do vyvýšeného přízemí situoval dílny, kanceláře, expedici a další provozní zázemí; v patře se nacházely byty.
V meziválečné době objekt zakoupil úspěšný litomyšlský obuvník židovského původu Hugo Popper, jenž v roce 1940 nechal adaptovat původní tovární prostory na byty podle projektu stavební firmy Maizl a Beba ml. O dva roky později byl ale deportován do koncentračního tábora v Terezíně a následně do Osvětimi, kde roku 1943 zemřel.
Po válce byla na objekt uvalena národní správa. V roce 1959 se stal sídlem národního podniku Botana Skuteč, jenž jej začal znovu využívat pro obuvnickou výrobu a postupně jej rozšiřoval přístavbami skladů a kanceláří. Později došlo k propojení s bývalou Sommerovou vilou, kterou Botana také využívala, a ke sjednocení fasády (na původní ornamentální výzdobu Sommerovy vily dodnes upomínají ponechané historizující obrazy rytířů od malíře J. Fridricha). V současné době továrna slouží k výrobě sportovního oblečení a plavek firmy Litex.
AW