Historickou zástavbu rodinných domů v západní části ulice Antonína Tomíčka zvané Betlém oživila v letech 2006–2008 originální „dřevostavba“ navržená brněnskými architekty Alešem Burianem a Gustavem Křivinkou, která navzdory svému modernímu pojetí skvěle kontextuálně splynula se svým okolím. Autoři totiž nejen že respektovali uliční čáru a výšku domů ve stávající zástavbě, ale dodrželi i charakteristickou siluetu, kterou okolním stavbám vtiskly polovalbové a sedlové střechy.
Zatímco původní historické stavení se nedochovalo, autoři návrhu se museli popasovat s nebývale komplikovaným průběhem velmi úzké parcely a jejím strmým, téměř pětimetrovým převýšením. Zároveň museli respektovat stávající garáž u paty pozemku při uliční frontě. Značnou část dispozice proto „zahloubili“ pod terén a využili ji pro propojení garáže s nadzemní částí, pojatou s výjimkou obvodové zdi vůči severnímu sousedovi jako dřevostavbu s obkladem z modřínových prken. Charakteristický obrys průčelí ve tvaru obráceného kýlu, kterému předstupuje prosklený arkýř a terasa jakožto dřevěné „molo“, určily segmentové vazníky z lepeného dřeva.
Centrem přízemní společenské části domu je krb, kolem něhož se odvíjí celý provoz. Prominentní polohu u průčelí s proskleným arkýřem (zimní zahradou) zaujímá jídelna, z níž jsou dostupné působivé pohledy na město a jeho dominanty. Zadnímu průčelí architekti předsadili hranolovou přízemní přístavbu, do které soustředili bazén. Opatřili ji velkými posuvnými stěnami otevírajícími se do intimního malého patia, které je od uliční části pozemku odděleno vstupním zádveřím. V prvním patře se nachází soukromé pokoje a malířský ateliér paní domu, z něhož se dá po vnějším schodišti sestoupit do zahrady.
Tato jediná litomyšlská soukromá realizace ateliéru Burian–Křivinka, jenž se ve městě jinak zapsal řadou výtečných projektů veřejných budov a úprav volných prostranství, tak skvěle kloubí historický a urbanistický odkaz svého okolí s ryze soudobým architektonickým jazykem. Vypovídá o době svého vzniku, ale – jak uvádějí sami autoři – i o naturelu svých obyvatel.
AŠ