Litomyšlští evangelíci, sdružení od roku 1897 do Spolku pro zřízení evangelického reformovaného sboru v Litomyšli, dlouhodobě usilovali o získání adekvátních prostor pro svoji bohoslužebnou činnost. Do počátku 20. století využívali provizorních prostor v měšťanských domech na Lánech, v tzv. Sommerově vile (v místech dnešní budovy Litexu) i v místních školách. Ucházeli se o spoluužívání špitálského kostela, nakonec však za finanční pomoci sloupenského sboru zakoupili roku 1905 objekt bývalé hospody „Dívčí hrady“ v dnešní ulici Antonína Tomíčka. Ještě téhož roku provedl známý místní stavitel Antonín Beba adaptaci interiéru, aby mohl být využíván jako modlitebna.
Neustále se zvyšující počet členů evangelické církve po vzniku Československa však vedl k tomu, že ani nově nabyté prostory potřebám církve nestačily. V roce 1923, kdy byl spolek transformován v samostatný sbor, proto další místní stavitel, Václav Šilhavý, vypracoval projekt na přestavbu a rozšíření modlitebny. Vzhledem k omezeným finančním možnostem investora Šilhavý zachoval obvodové zdi stávajícího objektu. Veškeré jeho vnitřní příčky, stejně jako stropy a schodiště, však nechal vybourat, čímž vznikl hlavní sál se vznosným zrcadlovým stropem. Nově pak nechal při východní straně přistavět polygonální výklenek pro schodiště, jímž se dalo sestoupit do suterénu s úřadovnou, nebo naopak vyjít na galerii v prvním patře. Jak bylo pro stavby reformních církví typické, dekor vnějších fasád i interiéru zůstal jen velmi střídmý. Exteriér místy ozdobily štukové ornamenty s motivy náboženskými (kalich, Beránek Boží, Husovo poprsí) nebo florálními. Prostoru modlitebny, která zůstala čistě bílá, dominovala dřevěná kazatelna secesního rázu, jejímž autorem je pravděpodobně sám Václav Šilhavý.
Rok po slavnostním otevření stavby, zvané též „Husova kaple“, byla v jejím těsném sousedství dokončena přízemní budova fary s mansardovou střechou a střídmou fasádou, projektovaná rovněž stavitelem Šilhavým.
Výraznější stavební úpravy pak modlitebna doznala ještě ve čtyřicátých letech, kdy stavitel Václav Jandečka modernizoval její severní přístavek na shromažďovací síň.
AŠ – LB