V prostoru dnešního Komenského náměstí stávala až do počátku 20. století nízká domovní zástavba spíše venkovského charakteru se známým hostincem U Zemanů. Záměr přetvořit území ve veřejné, parkově upravené prostranství souvisel s urbanistickým plánem založit v místech tzv. Českého neboli Dolního předměstí novou městskou čtvrť, jejíž „první vlaštovkou“ se stala budova Smetanova domu (02-402), po níž následovala stavba dívčí školy (02-22). Brzy se však ukázalo, že nešlo o šťastné rozhodnutí, neboť nová zástavba svým charakterem a monumentálním měřítkem nevhodně kontrastovala s historickým jádrem města. Prostor tak zůstal rozestavěn. Příležitost pro jeho alespoň částečnou regeneraci se naskytla až po vzniku samostatného Československa, kdy vznikla iniciativa za postavení pomníku Jana Amose Komenského, určeného však původně pro známý Růžový palouček. V jejím čele stál Bedřich Dudycha, profesor na Zemské odborné škole v Litomyšli. Návrh pomníku a úpravy prostranství vytvořil v letech 1920–1921 jeho kolega, architekt a sklářský umělec Alois Metelák.
Metelák vytvořil vynikající nefigurativní dílo ve tvaru zeměkoule o průměru 2,5 metru, znázorňující Orbis terrarum. Jeho povrch pokrývají lichoběžníková měděná pole s vytepanými symboly české státnosti a význačnými momenty ze života a díla Komenského, včetně titulů jeho spisů. Sféra stojí na žulovém jehlancovém podstavci, který taktéž zdobí tepané měděné desky s citáty z Kšaftu umírající matky Jednoty bratrské. Návrh konstrukce pomníku vytvořil Karel Preis, ředitel Zemské odborné školy, jejíž žáci se ujali vyhotovení pomníku. Slavnostní odhalení se konalo 19. června 1921 – ve stejný den jako odhalení Památníku českým bratřím na Růžovém paloučku (V-05), dalšího Metelákova díla.
Roku 1943, kvůli protektorátnímu nařízení odevzdávat ušlechtilé kovy, musel být pomník demontován. Jeho části však naštěstí nebyly předány k hutnickému zpracování, nýbrž se je podařilo uschovat. Na místě zůstala jen část konstrukce, kterou v roce 1950 nahradil Pomník KSČ tvořený žulovým kamenem s kovovou pěticípou hvězdou a oslavným nápisem KSČ. Na své místo se Komenského pomník vrátil až v roce 1967 po kompletní rekonstrukci.
AŠ