Jednou z prvních architektonicky vytříbených novostaveb vzniklých v Litomyšli po Listopadu 1989 se stala budova III. základní školy, vystavěná v letech 1995–1998 podle projektu brněnských architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky. Jejich kultivovaný neofunkcionalistický návrh vzešel jako vítězný z vyzvané architektonické soutěže v roce 1994.
Autoři formálně navázali na jim dobře známou tradici brněnského meziválečného funkcionalismu. Soustředili se však na jeho umírněnou, nikoliv vypjatě avantgardní polohu a navrhli přehledně uspořádaný objekt s čistou architektonickou formou, zakládající si na jednoduchých geometrických tvarech. Jednotlivá křídla budovy uspořádali do tvaru písmene U, jež se rozevírá směrem ke stráni a jehož ramena vymezují prostor vnitřního dvora s výtvarně pojatým dlážděním a tribunami zasazenými přímo do terénního reliéfu. Celý komplex pak dotvořili samostatně stojící tělocvičnou, která v době mimo výuku slouží i jako městská sportovní hala pro veřejnost (04-1145b).
Puristickou fasádu školy člení mimořádně rozměrná, na jednotlivých fasádách rozličně členěná okna, která zajišťují maximální prosvětlenost interiérů a která zároveň poskytují i působivé pohledy na panorama historického centra. Stavba díky tomu dokonale komunikuje se svým (i vzdálenějším) okolím, což bylo pro autory jedním z hlavních cílů.
Tato „transparentnost“, jak sami uvádějí, zároveň stvrzuje otevřený demokratický charakter školy. Za jeho projev lze vnímat i novátorské pojetí převlékání dětí, které není řešeno formou centrálních šaten, nýbrž šatnových boxů, umístěných na chodbách přímo u kmenových učeben.
Budova soustředí celkem patnáct tříd, aulu a klubovny pro mimoškolní činnost. V roce 1999 získala čestné uznání Grand Prix Obce architektů v kategorii novostavba.
AŠ