Nevelký obytný dům č. p. 649, určený primárně pro státní zaměstnance, završil činžovní výstavbu meziválečné doby v okolí budovy gymnázia. Investor stavby specifikoval, že má dům soustředit jen „malé byty“, aby v maximální možné míře uspokojil poptávku v dobách silné bytové nouze. Není proto divu, že projektem pověřil pražského architekta Karla Bíbra (kolegu autora gymnázia Antonína Ausobského z pražské techniky), který se na projekty vzorových typových činžovních domů s malými byty specializoval. Účastnil se několika architektonických soutěží na stavby této oblasti, v nichž se dokonce umisťoval na prvních či dalších předních příčkách.
Projekt domu pro mírně svažitou parcelu při dnešní ulici 9. května Bíbr vypracoval roku 1927. Aby dům zapadl mezi okolní, spíše konzervativní zástavbu, architekt budově navrhl prostou fasádu světlých tónů a završil ji tradiční valbovou střechou. Východní průčelí (směrem k městu) s hlavním domovním vstupem oživil centrální rizalit lemovaný drobnými lodžiemi; západní průčelí pak rozčlenily polygonální arkýře v úrovni prvního patra, jejichž střechy posloužily jako terasy.
Každé podlaží soustředilo tři malometrážní byty o jednom či dvou pokojích, jejichž předností byla velká tabulková okna. Byty díky tomu byly dobře prosvětlené, vzdušné a hygienické, jak zdůrazňovaly dobové požadavky na moderní bydlení.
Dům se dnes nachází v dobrém, udržovaném stavu a jeho exteriér si navzdory nedávné rekonstrukci zachovává původní architektonický výraz, neboť nově vyměněná okna respektují originální členění.
AŠ