Po roce 1989 se litomyšlská radnice začala soustavně věnovat regeneraci města, jeho veřejných prostranství i výstavbě budov veřejných institucí, které se ve většině vyznačovaly nadstandardní architektonickou úrovní. Naproti tomu soukromí investoři kvalitním architektonickým návrhům svých staveb dlouho nepřikládali takový význam. Tento „trend“ se jako jedné z prvních podařilo prolomit až firmě Savos, která si v letech 1999–2000 vystavěla budovu prodejny a kanceláří podle projektu pražských architektů Vladimíra Krátkého a Aleše Pappa.
Stavbu, určenou pro svažitý pozemek kónického tvaru sevřený ulicemi Moravská a U Plovárny, architekti koncipovali jakou soubor dvou hmot, jejichž osazení reaguje na směr obou komunikací a využívá výškového rozdílu parcely. Jednotlivé účelně provozně uspořádané části jsou vůči sobě po podélné ose posunuty, díky čemuž vznikl vstupní prostor, do něhož autoři vsadili přístupovou rampu a schodiště. Vlastní budova si zakládá nejen na jednoduchosti a čistotě geometrických tvarů, ale i na přímém působení uplatněných materiálů – betonu, skla, barevných omítek – a na kombinaci dřevěných a hliníkových rámů oken a výloh. Stylově tak osciluje mezi neofunkcionalismem a minimalismem, které se u českých architektů těší obecně velké oblibě.
Díky značné míře pokory se tak autorům podařilo vytvořit urbanisticky i architektonicky velmi citlivý návrh, který není pro stavby daného typu vůbec samozřejmý a který odpovídá dominantní poloze, aniž by přitom přeceňoval význam komerčního objektu.
AŠ