Družstvo pro stavbu dělnických domků v Litomyšli, které vzniklo roku 1907, realizovalo v okrajových částech města (zejména směrem na Nedošín a na Benátky) desítky rodinných domů, dvojdomů a řadovek podle projektů místních stavitelů. Díky výhodným polehčujícím podmínkám od Osady města Litomyšle i samotných stavitelů nabízelo ke koupi velmi laciné bydlení pro nejchudší obyvatele.
Typickou ukázkou výstavby tohoto druhu z období před první světovou válkou jsou rodinné řadové domy při Trstěnické ulici, projektované a vystavěné známým místním stavitelem Antonínem Bebou v roce 1911. Pro objekt, sdružující celkem šest sekcí, autor vypracoval účelný, přesto však architektonicky nápaditý projekt. Aby celek působil příznivým kompaktním dojmem, navrhl Beba pro dvě krajní a dvě prostřední sekce mírně převýšené polygonální štíty, které společně se zdobnými vstupy zbylých dvou sekcí rytmizovaly průčelí a byly jeho hlavními dominantami. Za pozornost stálo rovněž členění oken rozličných tvarů a velikostí, které si zakládalo na štíhlých vertikálních formách.
Vnitřní dispozice domů se omezovala jen na vyhovění nejnutnějším potřebám – suterén obsahoval sklepy a prádelnu; ve vyvýšeném přízemí se v zadním traktu nacházela kuchyňka, v předním jeden pokoj; podkroví pak soustředilo už jen půdní prostory a komoru.
Většina z domů podstoupila v minulosti rozsáhlé stavební úpravy, které narušily prvotní kompaktní vzhled celého řadového objektu. Původní podobě se tak přibližuje už jen sekce č. p. 541, která si do dnešní doby zachovala alespoň členění oken a vstupní závětří.
AŠ