Národní podnik Vertex, který byl do Litomyšle zaveden v roce 1949 za účelem „zprůmyslnění“ kraje, zahájil svou činnost v roce 1953 v nově vybudované továrně na severním okraji města u vsi Nedošín. Jako veškeré podniky musel i Vertex plnit úkol „péče o pracující“ – mimo výstavbu obytných domů (04-810), mateřské školy a jeslí zbudoval i dva internáty pro přechodné ubytování pracovníků závodu. Pro staveniště byl po zdlouhavém jednání vybrán pozemek v ulici J. E. Purkyně – původně se uvažovalo o Nedošíně nebo Husově čtvrti (07-VP1), které jsou ve větší blízkosti továrny.
Projekt internátu, který vypracoval Krajský projektový ústav Hradec Králové pod vedením architekta J. Hubáčka, sice vychází z typizovaných modulů, vykazuje však několik atypických stavebních prvků ovlivněných tzv. bruselským stylem; stylem, jenž si liboval v asymetrii, subtilních proporcích a šikminách podporujících dynamické vyznění kompozice a jenž byl bohatě uplatněn v Československém pavilonu na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu (odtud pojmenování „bruselský“).
Tyto stylové tendence lze spatřovat u velkorysých vstupních přístřešků s trychtýřovitě zalomenou střechou a šikmými podpěrami, které mají trojúhelný půdorys a seshora dolů se zužují, i u lichoběžníkového schodišťového rizalitu při zadním průčelí. Na bohatší výtvarné vybavení interiéru nebyl dostatek financí, nicméně i zde se dodnes zachovaly drobné „bruselské“ detaily, např. zábradlí schodiště s diagonálními příčkami.
Budovy byly po roce 1989 upraveny pro potřeby městského úřadu (č. p. 918) a pro bydlení (č. p. 917).
AŠ