Pro sochaře Olbrama Zoubka byla Litomyšl druhým domovem. Z Prahy, kde měl svůj ateliér, sem zajížděl od šedesátých let, především v souvislosti s restaurováním zdejších význačných památek (01-110, 01-93). V roce 2008 se s manželkou Marií rozhodli zakoupit stavení na okraji malé osady „U Tří kocourů“ ležící západně od Litomyšle a proměnit jej k rekreačním účelům. Projektem pověřili architektku Zdeňku Vydrovou, která pro ně už v minulosti upravovala byt na litomyšlském náměstí.
Historické stavení se stodolou uspořádané ve tvaru písmene U poznamenaly druhotné přestavby, které setřely původní ráz malé venkovské usedlosti. Architektka k úkolu přistoupila s respektem vůči původnímu prostorovému konceptu, nově jej ovšem rozvinula: odstranila nevhodné stavební zásahy, doplnila nové konstrukce a vytvořila nové komunikační vazby.
Stodola byla zbourána a nahrazena novotvarem, jehož objem (tradiční podélný půdorys a sedlové zastřešení) i dřevěný plášť revokují hospodářský objekt; při bližším pohledu a zejména pak v interiéru, kam bylo vloženo patro, je ale zřejmé, že jde o současný architektonický zásah.
Ve starém stavení, jehož průčelí zdobí v upomínku na název osady tři keramické kocouří hlavy (pijan, karbaník a soudce), byly opraveny cihlové klenby, repasovány trámy a zobytněno podkroví, které nově osvětlila „pásová“ okna. Proměny se dočkal také vnitřní dvůr, který byl doplněn o prosklenou verandu a propojen se zahradou novým průchodem.
Areál uzavřela vysoká kamenná zeď s dřevěnými vraty při příjezdové straně pozemku, působící dojmem, jako by zde stála odedávna. Díky ní navíc i prostor zahrady obracející se směrem k lesu získal žádanou intimitu.
AŠ