Sochař a multimediální umělec Jiří Příhoda se dlouhodobě věnuje práci s prostorem, tvoří monumentální sochařsko-architektonické objekty a instalace a zkoumá hranice a přesahy těchto žánrů. Objekt Archy (též c-Ark) vytvořil k příležitosti své souhrnné výstavy s názvem Sochy (2016) na zámku v Troji. Považuje ji za vyvrcholení „sochařsko-architektonické linky“ ve svém díle, které předcházela například tzv. Cela II nebo obdobně velká a technicky velmi náročná Poustevna. Archu zároveň považuje za objekt, v němž je nejjasněji definovaná architektonická (funkční, užitná) složka. V roce 2016 za ni získal cenu v rámci aktivity Umělec má cenu.
Archa má podobu ležícího kvádru o rozměrech 5 × 15 × 5 m, jehož kratší stěny jsou po vertikální ose zešikmeny a zaobleny, v jednom případě zezdola, v druhém shora. Je zhotovena z převážně levných matriálů (dřevo, foliovaná překližka, OSB desky, sádrokarton, termosklo a trapézní pozinkovaný plech). Do minimalistického, čistého interiéru s jedinečným horním osvětlením lze vstoupit prosklenými dveřmi zakomponovanými do rozměrné prosklené plochy boční „fasády“.
Na trojském zámku měla Archa význačné postavení uprostřed nádvoří, kde byla příznačně ke svému názvu i podobě evokující loď situována nad vodní hladinu kašny. Jako jeden z mála Příhodových objektů ji bylo možné po skončení výstavy přemístit, aby sloužila dalšímu účelu, a to právě díky své převažující „architektonické“ povaze. Nové místo našla v malé obci Lubná, kde má Jiří Příhoda svůj „přechodný“ ateliér. Pozemek pro ni poskytl architekt a umělec Martin Hurych, který Příhodovi asistoval už při tvorbě Archy. Objekt nyní slouží jako galerie a komunitní centrum s názvem Kulturák Archa, který provozuje spolek Přezpolní.
AW