V díle Františka Ropka nalezneme především krajinomalby a figurální kompozice zasazené do krajinného prostředí, k nimž nacházel inspiraci v okolí Litomyšle a na Vysočině. Jednoduchými výrazovými prostředky a nenápadnou barevností dokázal vytvořit z obyčejných, již mnohokrát opakovaných námětů malby nevšedního půvabu.
První výtvarné vzdělání získal na odborné škole v Ústí nad Orlicí (1918–1921), kde se vyučil kresličem textilních vzorů. V letech 1922–1925 navštěvoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, poté studoval čtyři roky figurální malbu u Vratislava Nechleby na Akademii výtvarných umění v Praze. Po ukončení studií žil střídavě v Praze a Desné u Litomyšle, kde se usadila jeho rodina a kde si nechal na konci třicátých let postavit vilu s ateliérem.
Od konce dvacátých let maloval obrazy vyjadřující hluboký vztah k venkovskému životu i k francouzskému realismu Jeana F. Milleta. Jeho díla zaznamenávající žně, kopání brambor a další venkovské práce jsou plné děje a pohybu. Můžeme v nich ale také pozorovat autorovu práci s barvou, od výrazně sytých barev přechází na počátku třicátých let k úsporné barevnosti. Barvy již nemodelují tvar těla zobrazovaných, ten je budován především výraznou obrysovou linií.
Roku 1936 se Ropek zúčastnil soutěže o prestižní Turkovu cenu. Zvítězil a v následujícím roce odjel na studijní cestu do Itálie, kde pod dojmem setkání s uměním antiky namaloval řadu děl inspirovaných řeckou mytologií i místní krajinou. K aktuálnímu dění se svými díly obracel během 2. světové války: prostřednictvím alegorie zachycoval svůj nesouhlas se současnou situací, zaznamenával také tehdejší hrůzné události. Po osvobození vstoupil do KSČ, stal se stranickým a veřejným činitelem, začal tvořit v duchu socialistického realismu. V letech 1946–1952 zastával funkci ředitele litomyšlské Městské galerie.
ZT
1929
Žně
Městská galerie Litomyšl
1930
Litomyšl ze Zaháje
Městská galerie Litomyšl
1937
Bárky v přístavu
Městská galerie Litomyšl
1938
Don Quijote
Východočeská galerie v Pardubicích
1942
Zajatci
Východočeská galerie v Pardubicích